piątek, 29 marca 2013
Biografia Stefana Huli.
imię
Stefan
nazwisko
HULA
data urodzenia
1986-09-29
miejsce urodzenia
Szczyrk
miejsce zamieszkania
Szczyrk
stan cywilny
kawaler
dzieci
0
ksywka
brak
języki
polski, niemiecki
wzrost
173 cm
waga
56 kg
klub
SS-R LZS Sokół Szczyrk
trener
Stefan Hula
debiut
b.d.
debiut w kadrze narodowej
2002 - MŚJ Schonach
debiut w PŚ
08.01.2005 Willingen
pierwsze punkty w PŚ
28.01.2006, Zakopane
info
Stefan Hula to utalentowany skoczek ze Szczyrku, absolwent liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w tej miejscowości, trenuje w klubie SS-R LZS Sokół.
Jego pierwszym dużym osiągnięciem było zwycięstwo w zawodach FIS Schueler Cup w Garmisch - Partenkirchen w 1998 r. (zawody te zwane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata młodzików) Dodatkowo, Stefan Hula zdobył jeszcze złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Stefan został zakwalifikowany do kadry na MŚJ w Schonach (2002), jednak tych startów nie może uznać za udane. Nie pojechał także na MŚJ w Solleftea (2003). W sezonie 2003/2004 trenował pod okiem Heinza Kuttina i Łukasza Kruczka, co bardzo pozytywnie odbiło się na jego formie. Mimo, iż nie osiągał wysokich miejsc na zawodach Pucharu Kontynentalnego, coraz częściej plasował się w czołówce zawodów krajowych. Podczas Letnich MP zajął szóste miejsce wśród juniorów. W MP seniorów na skoczni normalnej (Karpacz) zajął także 6. pozycję, a na Wielkiej Krokwi w Zakopanem był ósmy. Były to ostatnie sprawdziany przed wyjazdem na MŚJ do Stryn.
Młody skoczek swoje starty w Norwegii może uważać za udane. Bardzo dobrze spisał się podczas konkursu drużynowego i pomógł w zdobyciu srebrnego medalu naszej ekipie. W konkursie indywidualnym uplasował się na wysokiej, 13. pozycji, był to drugi, najlepszy rezultat wśród reprezentantów Polski. Ten fakt bardzo cieszy, gdyż wskazuje on na dobre przygotowanie nie tylko jednego zawodnika, ale całej drużyny (wszyscy nasi juniorzy zmieścili się w "30").
Po powrocie do kraju Stefan Hula wystartował w Mistrzostwach TZN (6. miejsce) oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dobra passa tego zawodnika trwała nadal i w konsekwencji zakończył rywalizację juniorską z trzema "krążkami" na koncie. W konkursach indywidualnych na K-85 w Szczyrku zajął 3. i 2. miejsce, srebro wywalczył także w zawodach drużynowych.
O swoim podopiecznym, trener Heinz Kuttin powiedział:
- To dla mnie pozytywna niespodzianka ostatnich tygodni. Wcześniej nie wyróżniał się szczególnie, skakał bardzo przeciętnie. Od mistrzostw Polski spisuje się jednak bardzo dobrze. Ma dużą umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach pogodowych. Materiał na bardzo solidnego, regularnego zawodnika.
Osiągnięcia te stały sie podstawą do powołania tego utalentowanego skoczka do kadry A. Stefan Hula został również nagrodzony przez minister Krystynę Łybacką.
W sezonie 2004/2005, jako zawodnik kadry A, a potem B Stefana Horngachera i Zbigniewa Klimowskiego, zbierał punkty w Pucharze Kontynentalnym. Zadebiutował również w Turnieju Czterech Skoczni oraz w Pucharze Świata.
Sezon letni 2005 był dla niego bardzo udany. W czerwcowym konkursie o Puchar Doskonałego Mleka w Zakopanem zajął drugie miejsce, za Robertem Mateją, a przed Adamem Małyszem. Warto dodać, że prowadził po pierwszej serii. Potem plasował się w czołówce zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego, zdobył też swoje pierwsze punkty w LGP.
Zimę 2005/2006 Stefan rozpoczął od konkursów FIS Cup w St. Moritz (14. i 15.) następnie do końca roku 2005 startował w Pucharze Kontynentalnym, regularnie plasując się w drugiej dziesiątce stawki, jego najwyższe miejsce w tym czasie, to 12. w Engelbergu. Wyniki uzyskiwane przez skoczka ze Szczyrku w tym czasie sprawiły, że trener Heinz Kuttin wystawił go w reprezentacji na austriacką część Turnieju Czterech Skoczni. Stefan dwukrotnie zakwalifikował się do "50", w Innsbrucku i Bischofshofen, jednak czołowa "30" była jeszcze poza zasięgiem.
Tydzień później Hula zadebiutował w Mistrzostwach Świata w Lotach na skoczni Kulm. W konkursie indywidualnym zajął 37. miejsce, natomiast w drużynowym oddał, niespodziewanie, najlepsze skoki z całej ekipy (mimo nieawansowania drużyny do finału, Stefan indywidualnie może zaliczyć ten konkurs do udanych).
Można powiedzieć, że tym konkursem rozpoczęła się dobra passa zawodnika, trwająca aż do igrzysk w Pragelato. W odbywających się pod koniec stycznia zawodach Pucharu Świata w Zakopanem, Stefan dwukrotnie uplasował się w czołowej "30" (22. i 21. miejsce), co dawało nadzieję na dobry występ podczas nadchodzących konkursów olimpijskich. Tak się też stało. W zawodach indywidualnych na normalnej skoczni Hula uplasował się na 29. miejscu, więc debiut wypadł udanie. Niestety, nie otrzymał szansy na występ na dużym obiekcie, kiedy to zastąpił go Rafał Śliż, który swój udział w konkursie zakończył na etapie kwalifikacji. W tej sytuacji Stefan został powołany do reprezentacji na zawody drużynowe. Konkurs ten przeszedł do historii polskich skoków, gdyż nasza ekipa w składzie: Hula, Mateja, Stoch, Małysz, zajęła wysokie, piąte miejsce (najlepsze w historii drużynowych startów Polaków na IO).
Po igrzyskach przyszedł czas na Turniej Skandynawski i zawody w Planicy. Zmęczenie sezonem sprawiło, że Stefan spisał się nieco słabiej. Jednak do sukcesów można zaliczyć poprawienie rekordu życiowego w Planicy (192,5 m).
Sezon skoków dobiegł końca, ale nie znaczyło to wcale, że Stefan odpocznie. Nadszedł bowiem czas, by narty zamienić na książki. W maju zdawał egzaminy maturalne: z polskiego, niemieckiego i geografii. Od października 2006 studiuje na AWF w Krakowie.
Tymczasem PZN powołał kadry na sezon 2006/2007. Stefan znalazł się w grupie A trenowanej przez Hannu Lepistoe, Łukasza Kruczka i Zbigniewa Klimowskiego. W pierwszych zawodach w sezonie letnim - Pucharze Doskonałego Mleka na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Hula zajął szóste miejsce. W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kuusamo zajął 12 miejsce - jak na razie najlepszy rezultat.
CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 205m (19.03.2009 - Planica)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nowszy post
Starszy post
Strona główna
Wyświetl wersję na komórki
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz