sobota, 30 marca 2013

Biografia Klemensa Murańki.




imię Klemens
nazwisko           Murańka
data urodzenia1994-08-31
miejsce urodzeniaZakopane
miejsce zamieszkaniaZakopane
stan cywilnykawaler
dziecibrak
ksywkaŚwistok
językib.d.
wzrostb.d.
waga31 kg
klubTS Wisła Zakopane
trenerJózef Jarząbek
debiut2000
debiut w kadrze narodowejb.d.
debiut w PŚ21.01.2011, Zakopane
pierwsze punkty w PŚ04.03.2012, Lahti
info
Klemens Murańka, nazywany Klimkiem, już od najmłodszych lat próbował swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, między innymi narciarstwo alpejskie oraz skoki narciarskie. Jak na razie największym osiągnięciem Klimka są złote medale Mistrzostwach Świata dzieci, wywalczone w latach 2005 oraz 2006 w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen.
Jego sportowym idolem jest Szwajcar - Simon Ammann, zdobywca dwóch złotych medali na Olimpiadzie w Salt Lake City.
Klimek jest uczniem szkoły podstawowej nr 2 w Zakopanem. Obecnie trenuje w kadrze młodzieżowej pod okiem Józefa Jarząbka i Jana Szturca.

W 2007 roku startował w Mistrzostwach Polski w Zakopanem - 14.10.2007 był trzeci a 26.12.2007 drugi.

Od sezonu 2007/2008 jest członkiem polskiej kadry młodzieżowej w skokach narciarskich. 24 stycznia 2008 - mając 13 lat, 4 miesiące i 24 dni - zadebiutował na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi w cyklu Pucharu Świata, stając się tym samym najmłodszym skoczkiem w historii, który został dopuszczony do startu w zawodach najwyższej rangi. W odbywających się tego dnia kwalifikacjach uzyskał jednak zaledwie 88,5 m i zajmując ostatnią pozycję (65. miejsce) nie zakwalifikował się do konkursu głównego. W sezonie 2009/2010 wystartował w kwalifikacjach do dwóch konkursów Pucharu Świata w Zakopanem. Zajął odpowiednio 58. i 57. miejsce, przez co nie wystąpił w pierwszej serii zawodów. W tym samym sezonie wygrał dwa konkursy FIS Cup w Szczyrku (pierwszy ex aequo z Grzegorzem Miętusem), dzięki czemu został najmłodszym zwycięzcą tych zawodów.

CIEKAWOSTKI:
31.08.2004 roku Klimek ustanowił swój rekord w długości skoku: 135 metrów, na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.




Biografia Marcina Bachledy.



imięMarcin
nazwiskoBACHLEDA
data urodzenia1982-09-04
miejsce urodzeniaZakopane
miejsce zamieszkaniaZakopane
stan cywilnyżonaty
dziecisyn Adam
ksywkaDiabełek
językipol., ang.
wzrost166 cm
waga56 kg
klubAZS AWF Katowice
trenerStanisław Murzyniak
debiut1993
debiut w kadrze narodowej1999
debiut w PŚ2001 Willingen
pierwsze punkty w PŚ2002 Zakopane
info
Marcin już od najmłodszych lat interesował się sportem. Rodzice starali się znaleźć mu zajęcie, aby mógł wyładować swoją energię. I tak 11-letni chłopiec trafił do klubu WKS Zakopne. Do tej pory jego najlepszy rezultat w kraju to tytuł vice Mistrza Polski na skoczni dużej, wywalczony w 13.10.2007. W sezonie 2002/2003 zajął 11 miejsce w zawodach Pucharu Świata - jak na razie jeto to jego najlepszy wynik. Przezwisko "Diabełek" otrzymał zaraz na początku swojej sportowej kariery.
Jego znakiem rozpoznawczym jest uśmiech na twarzy. Przy okazji wyjazdów na zawody Marcin ma okazję zwiedzać i poznawać nowe kultury. Fascynują go sporty ekstremalne. Poza tym interesuje się motoryzacją, komputerami oraz muzyką. Najbardziej lubi słuchać hip- hopu, a jego ulubionym wykonawcą jest Eminem




Biografia Bartłomieja Kłuska.




imię Bartłomiej
nazwisko        Kłusek
data urodzenia1993-01-15
miejsce urodzeniaBielsko Biała
miejsce zamieszkaniaBuczkowice
stan cywilnykawaler
dziecibrak
ksywkaKusy
językiang.,pol.
wzrost179 cm
waga61 kg
klubLKS Klimczok Bystra
trenerTadeusz Pawlusiak
debiut2000
debiut w kadrze narodowej2010
debiut w PŚ20.01.2012, Zakopane
pierwsze punkty w PŚb.d.
info
Jeszcze rok temu mało kto o nim słyszał. W tej chwili jest podstawowym zawodnikiem naszej kadry. W drużynie młodzieżowej pojawił się w zeszłym roku, zimą zaczynał występy w Pucharze Kontynentalnym. Tego lata wystąpił w czterech konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego. W Kranj w obu konkursach był bardzo wysoko po pierwszej serii i miał szanse na zwycięstwo, niestety psuł drugie skoki. W Stams w pierwszym konkursie zajął szóste miejsce, w drugim powtórzył scenariusz z Kranj. Ale do PK już nie wrócił. Dostał szansę w LGP w Wiśle i ją wykorzystał. W swoim debiucie w Letniej Grand Prix, zdobył od razu punkty, zajął 24 miejsce i znalazł się wśród najlepszej szóstki wyznaczonej do konkursu w Szczyrku. W kwalifikacjach do tego konkursu zajął trzecie miejsce a w konkursie dwudzieste piąte. W Zakopanem utrzymał dyspozycję i zajmując 26. miejsce trzeci raz z rzędu zdobył punkty. Dzięki tej postawie zajął w Lotos Poland Tour szesnaste miejsce.

Interesuję się trochę piłką nożną, siatkówką, troszkę tenisem. Lubi jeździć na rowerze, interesuję się nowinkami technicznymi, czasem pogra na komputerze. Lubi gry wyścigowe, najbardziej to chyba Colin McRae.

Jego ulubioną potrawą jest pizza, najchętniej z serem, szynką i pieczarkami natomiast ulubioną skocznią obiekt w Szczyrku-Skalite.

W przyszłości chciałby zdobyć medal olimpijski i medal Mistrzostw Świata.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 158,5 m (16.02.2013, Oberstdorf)





piątek, 29 marca 2013

Biografia Krzysztofa Miętusa.

imięMIĘTUS Krzysztof
nazwisko
data urodzenia1991-03-08
miejsce urodzeniaZakopane
miejsce zamieszkaniaDzianisz
stan cywilnykawaler
dziecinie ma
ksywkaTitus
językipol.,ang.
wzrost165 cm
waga51 kg
klubAZS Zakopane
trenerAdam Celej
debiut2001
debiut w kadrze narodowej2006
debiut w PŚ12.01.2008, Val di Fiemme
pierwsze punkty w PŚ16.01.2009, Zakopane
info
Krzysztof Miętus to jedna z największych nadziei polskich skoków. W sezonie 2006/2007 był członkiem kadry C, prowadzonej przez Adama Celeja. Dzięki swoim dobrym występom m.in. w FIS Cup w Zakopanem, przekonał do siebie Hannu Lepistoe, który powołał go do kadry A na sezon 2007/2008.

Na Mistrzostwach Polski w Zakopanem (26.12.2007) zdobył brązowy medal. W sezonie letnim 2009 wygrał wraz z kolegami konkurs drużynowy LGP w Hinterzarten.

Jego zainteresowania to motoryzacja oraz sport. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki i pograć w piłkę nożną.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 210m (23.02.2012 - Vikersund)








Biografia Stefana Huli.


imięStefan
nazwiskoHULA
data urodzenia1986-09-29
miejsce urodzeniaSzczyrk
miejsce zamieszkaniaSzczyrk
stan cywilnykawaler
dzieci0
ksywkabrak
językipolski, niemiecki
wzrost173 cm
waga56 kg
klubSS-R LZS Sokół Szczyrk
trenerStefan Hula
debiutb.d.
debiut w kadrze narodowej2002 - MŚJ Schonach
debiut w PŚ08.01.2005 Willingen
pierwsze punkty w PŚ28.01.2006, Zakopane
info
Stefan Hula to utalentowany skoczek ze Szczyrku, absolwent liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w tej miejscowości, trenuje w klubie SS-R LZS Sokół. 

Jego pierwszym dużym osiągnięciem było zwycięstwo w zawodach FIS Schueler Cup w Garmisch - Partenkirchen w 1998 r. (zawody te zwane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata młodzików) Dodatkowo, Stefan Hula zdobył jeszcze złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Stefan został zakwalifikowany do kadry na MŚJ w Schonach (2002), jednak tych startów nie może uznać za udane. Nie pojechał także na MŚJ w Solleftea (2003). W sezonie 2003/2004 trenował pod okiem Heinza Kuttina i Łukasza Kruczka, co bardzo pozytywnie odbiło się na jego formie. Mimo, iż nie osiągał wysokich miejsc na zawodach Pucharu Kontynentalnego, coraz częściej plasował się w czołówce zawodów krajowych. Podczas Letnich MP zajął szóste miejsce wśród juniorów. W MP seniorów na skoczni normalnej (Karpacz) zajął także 6. pozycję, a na Wielkiej Krokwi w Zakopanem był ósmy. Były to ostatnie sprawdziany przed wyjazdem na MŚJ do Stryn.

Młody skoczek swoje starty w Norwegii może uważać za udane. Bardzo dobrze spisał się podczas konkursu drużynowego i pomógł w zdobyciu srebrnego medalu naszej ekipie. W konkursie indywidualnym uplasował się na wysokiej, 13. pozycji, był to drugi, najlepszy rezultat wśród reprezentantów Polski. Ten fakt bardzo cieszy, gdyż wskazuje on na dobre przygotowanie nie tylko jednego zawodnika, ale całej drużyny (wszyscy nasi juniorzy zmieścili się w "30").

Po powrocie do kraju Stefan Hula wystartował w Mistrzostwach TZN (6. miejsce) oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dobra passa tego zawodnika trwała nadal i w konsekwencji zakończył rywalizację juniorską z trzema "krążkami" na koncie. W konkursach indywidualnych na K-85 w Szczyrku zajął 3. i 2. miejsce, srebro wywalczył także w zawodach drużynowych.

O swoim podopiecznym, trener Heinz Kuttin powiedział:
- To dla mnie pozytywna niespodzianka ostatnich tygodni. Wcześniej nie wyróżniał się szczególnie, skakał bardzo przeciętnie. Od mistrzostw Polski spisuje się jednak bardzo dobrze. Ma dużą umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach pogodowych. Materiał na bardzo solidnego, regularnego zawodnika.


Osiągnięcia te stały sie podstawą do powołania tego utalentowanego skoczka do kadry A. Stefan Hula został również nagrodzony przez minister Krystynę Łybacką.

W sezonie 2004/2005, jako zawodnik kadry A, a potem B Stefana Horngachera i Zbigniewa Klimowskiego, zbierał punkty w Pucharze Kontynentalnym. Zadebiutował również w Turnieju Czterech Skoczni oraz w Pucharze Świata.

Sezon letni 2005 był dla niego bardzo udany. W czerwcowym konkursie o Puchar Doskonałego Mleka w Zakopanem zajął drugie miejsce, za Robertem Mateją, a przed Adamem Małyszem. Warto dodać, że prowadził po pierwszej serii. Potem plasował się w czołówce zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego, zdobył też swoje pierwsze punkty w LGP.

Zimę 2005/2006 Stefan rozpoczął od konkursów FIS Cup w St. Moritz (14. i 15.) następnie do końca roku 2005 startował w Pucharze Kontynentalnym, regularnie plasując się w drugiej dziesiątce stawki, jego najwyższe miejsce w tym czasie, to 12. w Engelbergu. Wyniki uzyskiwane przez skoczka ze Szczyrku w tym czasie sprawiły, że trener Heinz Kuttin wystawił go w reprezentacji na austriacką część Turnieju Czterech Skoczni. Stefan dwukrotnie zakwalifikował się do "50", w Innsbrucku i Bischofshofen, jednak czołowa "30" była jeszcze poza zasięgiem.

Tydzień później Hula zadebiutował w Mistrzostwach Świata w Lotach na skoczni Kulm. W konkursie indywidualnym zajął 37. miejsce, natomiast w drużynowym oddał, niespodziewanie, najlepsze skoki z całej ekipy (mimo nieawansowania drużyny do finału, Stefan indywidualnie może zaliczyć ten konkurs do udanych).

Można powiedzieć, że tym konkursem rozpoczęła się dobra passa zawodnika, trwająca aż do igrzysk w Pragelato. W odbywających się pod koniec stycznia zawodach Pucharu Świata w Zakopanem, Stefan dwukrotnie uplasował się w czołowej "30" (22. i 21. miejsce), co dawało nadzieję na dobry występ podczas nadchodzących konkursów olimpijskich. Tak się też stało. W zawodach indywidualnych na normalnej skoczni Hula uplasował się na 29. miejscu, więc debiut wypadł udanie. Niestety, nie otrzymał szansy na występ na dużym obiekcie, kiedy to zastąpił go Rafał Śliż, który swój udział w konkursie zakończył na etapie kwalifikacji. W tej sytuacji Stefan został powołany do reprezentacji na zawody drużynowe. Konkurs ten przeszedł do historii polskich skoków, gdyż nasza ekipa w składzie: Hula, Mateja, Stoch, Małysz, zajęła wysokie, piąte miejsce (najlepsze w historii drużynowych startów Polaków na IO).

Po igrzyskach przyszedł czas na Turniej Skandynawski i zawody w Planicy. Zmęczenie sezonem sprawiło, że Stefan spisał się nieco słabiej. Jednak do sukcesów można zaliczyć poprawienie rekordu życiowego w Planicy (192,5 m).

Sezon skoków dobiegł końca, ale nie znaczyło to wcale, że Stefan odpocznie. Nadszedł bowiem czas, by narty zamienić na książki. W maju zdawał egzaminy maturalne: z polskiego, niemieckiego i geografii. Od października 2006 studiuje na AWF w Krakowie.

Tymczasem PZN powołał kadry na sezon 2006/2007. Stefan znalazł się w grupie A trenowanej przez Hannu Lepistoe, Łukasza Kruczka i Zbigniewa Klimowskiego. W pierwszych zawodach w sezonie letnim - Pucharze Doskonałego Mleka na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Hula zajął szóste miejsce. W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kuusamo zajął 12 miejsce - jak na razie najlepszy rezultat.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 205m (19.03.2009 - Planica)





Biografia Dawida Kubackiego.


imięDawid
nazwiskoKUBACKI
data urodzenia1990-03-12
miejsce urodzeniaNowy Targ
miejsce zamieszkaniaNowy Targ
stan cywilnykawaler
dziecinie ma
ksywkaMustaf
językipol.,ang.
wzrost180 cm
waga63 kg
klubTS Wisła Zakopane
trenerŁukasz Kruczek
debiut1996
debiut w kadrze narodowej2010
debiut w PŚ16.01.2009, Zakopane
pierwsze punkty w PŚ01.12.2012, Kuusamo
info
Dawid Kubacki to wschodząca gwiazda klubu TS Wisła Zakopane. Ten młodziutki chłopak, już ma na koncie spore sukcesy. Zajął drugą lokatę w drużynie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, triumfował w klasyfikacji generalnej Euroligii w 2005 roku, a także w międzynarodowych zawodach o Puchar Starosty Bielskiego.

Wysoką formą zaimponował również w czasie Letnich Mistrzostw Czech, które odbyły się we wrześniu 2005 roku. "Mustaf" zajął tam świetne, 3. miejsce w konkursie drużynowym (w parze z Łukaszem Rutkowskim), natomiast indywidualnie, wśród seniorów, był 15.
Jak mówił trener Dawida - Józef Jarząbek - robi on bardzo szybkie postępy, trenuje bardzo solidnie, a do tego bardzo dobrze godzi skoki z nauką. Mimo częstych zgrupowań, wyjazdów na zawody, na koniec roku szkolnego osiąga średnią powyżej 5,0.

Wielkim przełomem w karierze Kubackiego była Letnia Grand Prix 2010. Dawid przebojem wdarł się do czołówki światowych skoków, utrzymywał lokaty w pierwszej dziesiątce, a dwukrotnie zajmował miejsce na drugim stopniu podium w Hakubie. Zdobył także historyczne pierwsze miejsce w konkursie drużynowym w Hinterzarten wraz z Adamem Małyszem, Maciejem Kotem i Krzysztofem Miętusem.



Obecnie trenuje w kadrze A pod okiem Łukasza Kruczka.


Dawid interesuje się motocyklami, wędkarstwem, a także sporo czasu spędza przed komputerem, buszując w sieci, lub też grając - w skoki czy gry sieciowe. Jego wielką pasją jest RC Heli, zatem większość swojego wolnego czasu spędza na lotnisku w Nowym Targu. Mustaf” słucha różnej muzyki, jednak jego ulubiona to elektroniczna - techno.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 203,5 m (27.01.2013, Vikersund)

Biografia Macieja Kota.




imięMaciej
nazwiskoKOT
data urodzenia1991-06-09
miejsce urodzeniaLimanowa
miejsce zamieszkaniaZakopane
stan cywilnykawaler
dziecibrak
ksywkaManiek
językipol., ang. niem.
wzrost173 cm
waga55 kg
klubAZS Zakopane
trenerAdam Celej
debiut2000
debiut w kadrze narodowej2006
debiut w PŚ10.03.2007, Lahti
pierwsze punkty w PŚ03.12.2011, Lillehammer
info
Maciek uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem. W wolnych chwilach gra w siatkówkę, gry komputerowe i jeździ na mecze hokeja. Ten utalentowany skoczek nie ma ulubionych gatunków muzycznych, słucha wszystkiego bez względu na rodzaj. Interesuje go również siatkówka, hokej, piłka nożna, F1, wędkarstwo, myślistwo, elektronika i motoryzacja. Pytany o to, co chciałby w sobie zmienić?, odpowiada "Chyba nic!"

Głośno zrobiło się o nim w sezonie 2006/2007, kiedy to wygrał FIS Cup w Zakopanem i został powołany przez Hannu Lepistoe do kadry na drużynowy PŚ w Lahti, gdzie zaprezentował się z bardzo dobrej strony.

Dzięki tak dobrej postawie Maciek Kot znalazł się w kadrze A na sezon 2007/2008 i obok Krzysztofa Miętusa i Kamila Kowala należy do jej najmłodszych członków.

Maciek zdobył 37 punktów w LGP w sezonie 2007/2008, co jest jego dotychczasowo dużym osiągnięciem.

Swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Kontynentalnym odniósł w Kranj - 6.07.2008 r.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy 211,5 m (27.01.2013, Vikersund)